Team 2019

TEAM
23 INTERNATIONAL SOFIA FILM FESTIVAL

1-OOG_2838-sm-Copy.jpg

DIRECTOR AND PRODUCER
Stefan Kitanov

MANAGING DIRECTOR
HEAD OF SOFIA MEETINGS
Mira Staleva

ADMINISTRATIVE DIRECTOR
Kiril Lozanov

PROJECTS AND PROGRAMME COORDINATOR
Vihrena Ninova

HEAD OF PRESS OFFICE
Svetlana Damianova

ADMINISTRATION AND FINANCES
Petya Miteva – head of “Protocol”
Kristina Karpacheva

CHIEF TECHINICIAN AND HEAD OF LOGISTIC TEAM
Georgi Manolov

MARKETING
Mihaela Lyutskanova

EVENTS
Radomira Kunova,
Danislava Delcheva

INTERNATIONAL RELATIONS
Magdalina Bozukova,
Vesela Petrova,
Elitsa Vezeva, Svetoslav Sedloev,
Radoslava Kuneva,
Joana Bogdanova, Plamen Petkov,
Diana Stoykova, Kaloyan Lulchev,
Nina Mileva, Diana Solakova,
Milena Velikova, Vilma Stoyanova

SOFIA MEETINGS
Kalina Goranova,
Tihomira Temelkova,
Sophia Stephanova,
Denitsa Ezekieva,
Lyubina Panayotova,
Maya Mitreva, Javiera Canales,
Alexander Nakov, Momchil Alexiev

PRESS OFFICE
Katya Vassileva,
Galia Kraychovska,
Preslava Preslavova,
Christian Yovchev,
Georgi Peev, Elena Dzhogleva,
Yana Punkina, Tsvetan Tsvetanov,
Milan Milanov,
Milena Dimitrova,
Denitsa Petrova (website)

PRINT TRAFFIC AND SUBTITLING
Yavor Tzvetanov (head)
Andreya Tileva, Boris Baykov,
Yavor Stoyanov

TICKETS / PROTOCOL
Maria Randeva, Radostina
Kavalova, Vladimir Todorov,
Mihail Mihailov, Vasilena
Lubenova, Pancho Karamanski,
Nadia Hristova,
Siyana Naldjieva, Bayrie Emin

LOGISTIC TEAM
Martin Lazarov – main coordinator
Iskren Krastev, Nikolai Lazarov,
Boris Nenov, Aleksandar Krastev,
Svilen Lazarov, Georgi Saparevski

COORDINATORS
Kristina Ingilizova – Bulgarian cinema
Tanya Peeva – accreditations
Teodora Velikova – ticket in can
Krasimira Djisova – audiences

VOLUNTEERS
Coordinators: Katerina Stoyanova,
Miroslava Popova, Christiana Kuneva,
Stella Kaloyanova
CVS Bulgaria

PHOTOGRAPHERS
Boryana Pandova, Ivan Donchev,
Maria Angelova,
Ognyan Stefanov, Mariana
Zhizanova, Victor Kozuharov

SUBTITLES AND TRANSLATIONS
Branimir Dobrev, Jivko Todorov,
Mariana Dimitrova,
Svetlana Komogorova – Comma,
Silvina Dimitrova,
Gergana Stoycheva,
Albena Hristoforova,
Nadya Kostadinova, Asen Konstantinov,
Zdravko Grigorov, Angel Hadjiiski,
Biliana Raikova

TRANSLATORS
Stefan Prohorov, Emilia Klayn
Martin Petrov, Sibina Baylova

CATALOGUE
Translations – Neda Kovacheva
Editor – Georgi Valkov
Style editor – Bogdana Kitanova
Design and preprint – Alexander Rangelov

MUSIC PROGRAMME
Ilian Kokalarov

THE FESTIVAL BAND
Stefan Kitanov – Kita
Petar Yankov – Pesheto
Stefan Laudyn
Stefan Uhrik
Anton Sekerdjiev
Radoslav Milev
Lubomir Bozadjiev
Vassil Gjurov – Vasso

CINEMA HOUSE
Stefan Prohorov
(programmer)
Rumyana Radeva,Yana Mitova,
Violeta Mitova, Stanko Metodiev,
Kaloyan Paterkov, Andrey Chernev,
Yordan Markov, Borislava Kircheva

CASHIERS
Stanislava Milusheva, Tsvetanka Taneva,
Daniela Milova, Jasmin Simova,
Gergana Kehayova

FILM PROCESSING
Andarta Studio

FESTIVAL TRAILER
guts&brainsDDB
MatchPoint Productions
Dragomir Sholev,
Krum Rodriguez,
Anna Boyanova,
Eka Bichinashvili
Vasil Georgiev - Vasko Krupkata,
Nufri

DESIGN
guts&brainsDDB – Desislava Davidkova
Aleksandar Rangelov
Logo - Rumen Dimitranov

WEB PROGRAMMING
Web Fashion - Jeni Hristova,
Konstantin Djulgerov

SYSTEM ADMINITSTRATION
High Team

ACCOUNTANCY
AC “ANED”
“IV Finance Consult”
AUDIT
“Stil Consult”

LEGAL SERVICES
Teralex Consult – Alexander Ivanov

PROGRAMME SELECTION
Stefan Kitanov (programme
director)
Mira Staleva

PROGRAMME ADVISORS
Svetla Tsotsorkova, Yana Punkina, Boris Baikov,
Martin Kisselov, Anastas Punev,
Stefan Prohorov, Zornitsa Sofia Popgancheva

DOCUMENTARY COMPETITION SELECTION
Svetoslav Stoyanov,
Mira Staleva, Svetla Turnin

SELECTION COMMITTEE JAMESON
SHORT FILM AWARD
Nadejda Koseva,
Deyan Statulov, Ivan Bogdanov,
Kaloyan Bozhilov,
Stephan Ganoff