27
Dec
2024

„Представяме качествени европейски филми в цяла България“

Европейската филмова академия през българските очи. Разговор със Стефан Китанов, директор и продуцент на София Филм Фест

Павлина Желева: Учреден през 1997 г. като тематичен фестивал с акцент върху музиката и впоследствие разширил своето съдържание и обхват, София Филм Фест е най-старият международен филмов фестивал в България. Припомни ни как точно го започна?

Стефан Китанов: София Филм Фест се създаде като естествен резултат от дейността ми като директор на Дома на киното, пътуванията по различни филмови фестивали и дестинации през 90-те и постепенното сформиране на професионален фестивален екип. Спомените ми от фестивалите по времето на социализма в България са бегли – като студент съм посещавал еднократно Червенокръсткия фестивал, прегледа на анимационното кино, „Златна роза“, „Златен ритон“ и други по-малки събития. Голям тласък за фестивалния показ на значимо кино в България даде Световната кинопанорама, създадена през 1987 г. и прераснала в „Киномания“. За да се сдобия с билети, по цяла нощ се редях на опашка заедно с приятели като Касиел Ноа Ашер, чакащи на същата опашка. Веднъж тя ми припомни как в онзи момент съм ѝ споделил: „За да не се редя на опашки повече, сам ще си направя фестивал!“. Друго важно събитие беше учредяването във Варна на МФ „Любовта е лудост“ (1993).

Павлина Желева: Има ли моменти от личната ти биография, които предопределиха интересите ти?

Стефан Китанов: През април 1992 г. спечелих конкурс за директор на Дома на киното. Току-що бях завършил кинознание в НАТФИЗ и имах двегодишен опит като уличен музикант. До края на 90-те натрупах опит в организирането на тематични събития и някои малки фестивали, сред които Рок Филм Фест, Монти Пайтън Фест, Седмици на кинематографиите на европейските държави. Като естествен резултат от този опит се появиха двата Мюзик Филм Феста, продължили тематичното обвързване на киното с музиката, последвани от София Мюзик и Филм Фест (1999, 2000). Това вече бяха отделни фестивали и филмовият фестивал нямаше връзка с музиката и музикалния фестивал. Интересът към европейското и световното независимо кино започна да придобива своите форми още тогава.

Павлина ЖелеваКога за първи път се появи името „София Филм Фест“ и какво се случи след това?

Стефан Китанов: Името се появи през 2001 г., Sofia International Film Festival. Петото издание на фестивала през 2002 г. за първи път представи селекция от най-нови български филми пред специално поканени фестивални селекционери и журналисти. След 1989 г. това беше първата стъпка към фокусиране вниманието на международните фестивали към българското кино. Това определено помогна присъствието му извън България да се увеличи значително. През 2003 г. СФФ стана международен с няколко конкурса: Главен, за първи и втори филми на режисьорите, Балкански конкурс, Конкурс за български късометражен филм (наградата Джеймисън). Това е единственият български фестивал, на който се връчва и Награда на Международната федерация на филмовите критици ФИПРЕССИ, и един от няколкото в света, на който пък се връчва специалната и много престижна награда ФИПРЕССИ Платиниум (на заслужили автори на световното кино.)

Цялото интервю може да прочетете при партньорите ни "ПОРТАЛ КУЛТУРА" >>> ТУК

#29SofiaIFF

01_Stefan-Kitanov_Wim_Wenders_foto_Boryana-Pandova1.jpg

Стефан Китанов и Вим Вендерс, фотография Боряна Пандова