Жури 2023

MEЖДУНАРОДНО ЖУРИ

МИЛЧО МАНЧЕВСКИ (СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ)
РЕЖИСЬОР, ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ЖУРИТО

Milcho-Manchevski.jpg

Филмът на Милчо Манчевски „Преди дъжда“ (1994) е смятан за „един от най-важните дебюти в историята на киното“. Печели престижния „Златен лъв“ във Венеция, „Независим дух“, номинация за „Оскар“, наградите на ФИПРЕССИ, UNSECO, филм на годината в Аржентина, Швеция, Турция, Италия и награди в Австрия, Белгия, Бразилия, Полша, Пуерто Рико, Русия и др. „Ню Йорк Таймс“ го включва в списъка си „Найдобрите 1000 филма, създавани някога“. Режисьорът продължава своя артистичен път с награждаваните филми „Прах“ (открил фестивала във Венеция през 2001 г.), „Сенки“ (2007), „Майки“ (2010), „Бикини Муун“ (2017), „Върба“ (2019) и „Каймак“ (2022), работил е по повече от 50 късометражни филма и епизоди от телевизионни сериали. Манчевски е ръководил департамента по режисура в програмата за дипломирани студенти към училището по изкуствата „Тиш“ в Ню Йорк. Преподавал е в училището Фейрщайн на Бруклинския колеж, в Международното училище за кино и телевизия EICTV (Куба), ВГИК (Русия) и др. Манчевски е член на Гилдията на американски е режисьори, Европейската филмова академия и ПЕН-клуба, има почетна докторска степен от ВГИК в Москва. През годините той е поставял три самостоятелни изложби с фотографии, пърформанси, публикувал е художествени произведения, есета, книги с фотографии.


АГНЕШКА СМОЧИНСКА (ПОЛША)
РЕЖИСЬОР

Agnieszka-Smoczynska.jpg

Агнешка Смочинска дебютира през 2015 година с „Дъщерите на дансинга“ – жанрово съчетание между хорър и музикален филм, който печели награди на десетки международни фестивали в цял свят, включително в Порто, София, Монреал, Вилнюс и на фестивала Сънданс. „Дъщерите на дансинга“ е част от престижната колекция Criterion. Премиерата на втория ú пълнометражен филм „Фуга“ е в Кан като част от авторитетната секция „Седмица на критиката“. През 2022 година англоезичният ú дебют „Мълчаливите близначки“ с участието на Летисия Райт и Тамара Лоурънс бе показан премиерно в секцията „Особен поглед“ на филмовия фестивал в Кан. Смочинска е избрана в престижната група „Европейско кино: Десет жени режисьори, които да наблюдаваме“. Тя е носителка и на наградата Global Filmmaking Award, спонсорирана от института Сънданс. През 2022 тя бе една от петимата режисьори, чиито филми не бива да се пропускат в програмата на филмовия фестивал в Кан.

АЛЕКСАНДРА КОЧЕФ (САЩ)
СЦЕНАРИСТ, РЕЖИСЬОР, ПРОДУЦЕНТ И АКТРИСА

Kotcheff_photo.jpg

Александра Кочеф е сценаристка, режисьорка, продуцентка и актриса, която живее и работи в Лос Анджелис. Тя е основател на продуцентската компания Fire Tiger Films, която стои зад дебютния ú филм „Скрити съкровища“, създаден съвместно с Хана Ледър. Филмът обикаля много фестивали през 2019 и 2020 година и печели награди, сред които „Филм на фестивала Рейнданс“, Награда „Джуди“ и Награда на публиката от филмовия фестивал в Остин, Награда на публиката и Награда за операторско майсторство от филмовия фестивал в Нешвил и др. Кочеф е обявена за една от „25-те сценаристи, които трябва да наблюдавате през 2020 година“ от филмовия фестивал в Остин. Александра работи заедно с номинирания за „Грами“ и „Пулицър“ композитор Анди Акихо и Sandbox Percussion Ensemble, за да напише, режисира и продуцира експериментален филм по тяхната творба „Seven Pillars“. В момента Александра разработва проекти за филми и телевизия. 

МИЛЕНА КЪНЕВА (БЪЛГАРИЯ-ИТАЛИЯ)
СЦЕНАРИСТ, РЕЖИСЬОР, ПРОДУЦЕНТ И АКТРИСА
Милена Кънева започва кариерата си като актриса в България, а след това в Италия работи като журналист, продуцент на новини, режисьор и продуцент на документални филми. Основава MK Production през 1999, с която създава документални филми. Снима документални репортажи и филми в Бразилия, Руанда, Бирма, Еквадор на тема човешки права. Последният ú проект „H Talks“ са видеопортрети на съвременни художници, участващи в Herbarium collection.

ВЛАДИМИР ПЕНЕВ (БЪЛГАРИЯ)
АКТЬОР

Vlado-Penev-2.jpg
Владимир Пенев завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ с магистърска степен по актьорско майсторство и режисура за драматичен театър. Участва в множество театрални и филмови продукции. Носител е на национални и международни награди, сред които „Златна маска“ от Международния театрален фестивал „Охридско лято“, награда „Икар“ на Съюза на артистите в България, награда „Аскеер“ и други. Бил е жури на национални и международни фестивали и комисии. През 2013 година е Министър на културата в правителството на Марин Райков.

БАЛКАНСКО ЖУРИ 

КОСТАДИН БОНЕВ (БЪЛГАРИЯ)
СЦЕНАРИСТ И РЕЖИСЬОР, ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ЖУРИТО

Kostadin-Bonev.jpg

Костадин Бонев е сценарист и режисьор на над 20 филма. Завършил е НАТФИЗ, София. Носител е на много национални и международни награди, сред които пет отличия на Българската филмова академия. Член е на Европейската филмова академия и Съюза на българските филмови дейци. Филмографията му включва „Оловният войник“ (2023), „Гео Милев в лабиринта на времето“ (2022), „Далеч от брега“ (2018), „Потъването на Созопол“ (2014), „Вапцаров. Пет разказа за един разстрел“ (2013), „Европолис, градът на Делтата“ (2009), „Подгряване на вчерашния обед“ (2002) и много други.

ХАНА ЦИЕЛОВА (ЧЕХИЯ)
СЦЕНАРИСТ И ФЕСТИВАЛЕН ПРОГРАМАТОР

HANA-CIELOVA-2022_Balkan-Jury_1_.jpg

Хана Циелова е сценарист, косултант по сценарии, филмов журналист и фестивален програматор. Работила е 14 години за Международния филмов фестивал в Карлови Вари, а след това още 9 години като съдиректор на Международния филмов фестивал в Прага (Febiofest). По-късно работи като програматор на Международния филмов фестивал в Манхайм – Хайделберг. Автор е на множество телевизионни филми и сериали за чешката и словашката телевизия и на радиопиеси за чешкото и словашкото радио. Дебютният ú пълнометражен филм „Шесто изречение“ (1986, режисьор Щефан Ухер) печели наградата за най-добър сценарий на годината и участва в различни международни филмови фестивали. Пълнометражният филм „Жена на върха“ (2019 г., режисьор Ленка Кни) по неин сценарий достига до над 200 000 зрители в кината в Чехия и Словакия и е закупен от Нетфликс. Последният ú детски филм „Геймърка“ (режисьор Марин Андре Скоп) е в процес на развитие като чешко-хърватска копродукция. От 2007 година насам Хана работи като експерт за програма Творческа Европа ММЕДИА, както и за Чешкия филмов фонд и Чешката телевизия.

ГЕОРГИ ОВАШВИЛИ (ГРУЗИЯ)
РЕЖИСЬОР, СЦЕНАРИСТ И ПРОДУЦЕНТ

George-Ovashvili-2.jpg

Георги Овашвили завършва кинофакултета на Грузинския държавен университет за кино и театър (1996) и филмовия департамент на Нюйоркската филмова академия към студио „Юнивърсъл“ в Холивуд (2006). Премиерата на пълнометражния му дебют „На другия бряг“ е в секцията „Generation“ на Берлинале 2009 и печели над 50 международни награди, номиниран е за „Европейско откритие“ от ЕФА. Вторият му игрален филм „Царевичен остров“ печели „Кристален глобус“ в Карлови Вари през 2014 и е включен в краткия списък на Академията за най-добър чуждоезичен филм през 2015. „Хибула“ завършва трилогията, посветена на най-новата история на родината му. Премиерата на филма е в основния конкурс в Карлови Вари 2017. „Красивата Елена“ (2023) е представен премиерно на филмовия фестивал в Триест. В момента Овашвили работи по новия си филм „Луната е мой баща“. След като продуцира свои собствени творби, през 2016 година той основава филмовата продуцентска компания „Wagonnet Films“ в Тбилиси, Грузия. Компанията има за цел да продуцира творби на различни талантливи режисьори, главно чрез международни копродукции.

ДОКУМЕНТАЛНО ЖУРИ


КЕЙТ КРАГ (ВЕЛИКОБРИТАНИЯ)
РЕЖИСЬОР, ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ЖУРИТО

Crag_docu-1.jpg

Образованието си в областта на киното Кейт дължи на работата като сервитьорка в киносалон в северния град Олдъм, която започва на 14-годишна възраст, на бягството от училище и на намирането на утеха от трудните обстоятелства в нощните клубове на Манчестър. Учи кино и драма в университета в Рединг и изобразително изкуство, кино и видео в училището по изкуствата „Сейнт Мартинс“. Ранните ú късометражни филми са създадени на лондонската авангардна сцена около Дерек Джарман и са показвани на Берлинале и различни фестивали през 90-те години, когато се наблюдава бум на независими продукции, а късометражният ú филм „Черупка“ печели наградата за найдобър режисьор в Буенос Айрес през 2002 година. През това време Кейт се обучава и практикува като лаканиански психоаналитик, продължава да режисира театрални постановки и да прави късометражни филми. Творческият контрол е от решаващо значение за нея и тя смята, че голяма част от начина, по който работи индустрията, трябва да бъде поставен под въпрос. Запазването на независима визия в настоящето е огромно предизвикателство и първият й пълнометражен филм „Атомен“ е резултат от този процес.


РАЛИЦА ГОЛЕМАНОВА (БЪЛГАРИЯ)
ПРОДУЦЕНТ И СЦЕНАРИСТ

Ralitsa-Golemanova_1_.png

След като завършва бакалавърски степени „Журналистика“ и „Европеистика“ в Американския университет в България и магистратура „Медии и комуникации“ в Университета „Еразъм“ в Ротердам, Ралица Големанова работи в сферата на политическите комуникации в свързани с ЕС организации в Брюксел. През 2015 година започва да продуцира документални филми със социална значимост и международно разпространение. Последният ú филм, „Нямаш място в нашия град“ (2022) на режисьора Николай Стефанов, е копродукция с HBO MAX. Премиерата му е в секцията Next:Wave на Международния фестивал за документално кино CPH:DOX. Селектиран е в 18 от най-добрите филмови фестивали, включително Visions du Réel, Международния филмов фестивал в Краков и Sheffield Doc/Fest. Ралица е завършила международната обучителна програма за продуценти на творчески документални филми EURODOC, както и програмата „Изгряващи продуценти“ с участия на Международния фестивал за документално кино в Ихлава 2022 и на Берлинале 2023.

АХМЕТ БОЯДЖИОГЛУ (ТУРЦИЯ)
ПРОГРАМАТОР, РЕЖИСЬОР, ПРОДУЦЕНТ И МОНТАЖИСТ

ahmet_photo_1_.jpg

От 1988 до 1995 година Ахмет Бояджиоглу е програматор на филмовия фестивал в Анкара. От 1995 година е артистичен директор на Фестивала на колела, както и председател на Асоциацията на киното в Анкара. Той участва в създаването на 50 филма от целия регион на Близкия изток и Северна Африка. Бояджиоглу организира седмици на турското кино в 25 държави (включително България). Член е на ЕФА. От 2007 до 2017 година отговаря за щандовете на Турция в Берлин и Кан. Бил е жури на филмовите фестивали в Берлин (програмата „Форум“), Карлови Вари, Варшава, Корк, Манила, Палич, Гуанахуато, Брюксел, Фестроя, Варна, Прищина, Фажир, Уеска, Валядолид, Дубровник и Гуадалахара. От 2006 до 2016 година работи като координатор на световното кино на филмовия фестивал в Адана. От юли 2019 до момента е директор на филмовия фестивал „Златен портокал“ в Анталия.

ФИПРЕССИ ЖУРИ
ЛАДИСЛАВ ВОЛКО, Словакия
МИХАЕЛ ЛАНЗЕ,Германия
РОСЕН СПАСОВ, България